Kustovnice velkoobjemová označuje komerční nákup sušených bobulí Lycium barbarum ve velkých množstvích, obvykle od 100 kilogramů na zásilku, určených pro výrobce potravin, výrobce doplňků, čajové mixéry, značky snacků a distributory přísad. Na rozdíl od maloobchodního nebo malosériového nákupu se velkoobjemový velkoobchod zaměřuje na efektivitu dodavatelského řetězce, konzistentní kvalitu napříč metrickými tunovými šaržemi a cenu za kilogram jako primární nákupní metriku.
Globální velkoobchodní trh se sušenými plody kustovnice čínské v roce 2023 přesáhl 58 000 metrických tun, přičemž přibližně 82 % pochází z čínské autonomní oblasti Ningxia Hui, provincie Gansu a Xinjiang (Čínská celní statistika, 2023). Samotná provincie Ningxia představuje 45 % celkové produkce s průměrnou roční produkcí 26 000 metrických tun sušených bobulí. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. působí jako vertikálně integrovaný velkoobchod, spravuje odběr bobulí z 380 hektarů farem vlastněných společností a uzavírá smlouvy s více než 200 místními pěstiteli s roční velkoobchodní kapacitou 1800 metrických tun sušených bobulí.
Velkoobchodní bobule goji jsou klasifikovány podle velikosti, barvy, obsahu vlhkosti a tolerance cizích látek. Průmyslový standardní systém třídění, založený na počtu bobulí na 50 gramů, přímo koreluje s velikostí bobulí a tržní cenou:
| Počet druhů | na 50 g | Průměr bobule (mm) | Typické použití | Cenový index* |
|---|---|---|---|---|
| Prémiové (třída A) | 200–280 | 1,8 – 2,4 | Svačina, prémiové čajové směsi | 1.00 |
| Standardní (třída B) | 350–450 | 1,4 – 1,8 | Zpracování potravin, cereální inkluze | 0,72 – 0,78 |
| Průmyslová (třída C) | 500–650 | 1,0 – 1,4 | Šťávové koncentráty, mletí prášku | 0,50 – 0,58 |
| Zpracování (stupeň D) | 700–900 | <1,0 | Těžba, krmivo pro zvířata, kompostování | 0,28 – 0,35 |
*Cenový index vzhledem ke stupni A (index = 1,00) na základě velkoobchodního ceníku společnosti Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. pro rok 2024.
V případě velkoobjemového velkoobchodu je nejběžněji obchodovanou jakostí třída B (počet 350–450), která představuje přibližně 55 % všech velkoobchodních transakcí, protože vyvažuje náklady a vzhled pro většinu průmyslových aplikací. Třída A představuje 18 % velkoobchodního objemu a je určena především pro prémiové snacky a špičkové čajové směsi.
Při velkoobchodním nákupu plodů goji ve velkém by měli kupující ve smlouvě o dodávce specifikovat následující parametry. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. je standardně poskytuje na každém certifikátu analýzy (CoA):
Fyzické specifikace:
Obsah vlhkosti: ≤ 13,0 % (metoda ISO 6540:1980)
Cizí příměsi: ≤ 0,5 % (žádné kameny, sklo, kov; stonky a listy se počítají jako cizí příměsi)
Vadné bobule (ztmavlé, svraštělé, poškozené hmyzem): ≤ 5,0 % hmotnosti
Barva: jednotná oranžovo-červená, žádné černé nebo hnědé skvrny přesahující průměr 2 mm
Účinnost odstopkování: ≥ 98 % (méně než 2 % hmotnosti kalichů a stonků)
Chemické specifikace (na 100 g sušiny):
Polysacharidy (kyselina fenol-sírová): ≥ 18,0 g (třída A), ≥ 15,0 g (třída B)
Betain (HPLC-ELSD): ≥ 1,0 g
Zeaxanthin dipalmitát (HPLC-DAD): ≥ 150 mg
Celkové cukry (glukóza + fruktóza): 42 – 52 g
Bílkoviny (N × 6,25): 10 – 13 g
Limity kontaminantů (velkoobchodní kritéria přijatelnosti):
Olovo: ≤ 0,2 mg/kg (limit EU 0,2; akční hladina US FDA 0,3)
Arsen: ≤ 0,3 mg/kg
Kadmium: ≤ 0,1 mg/kg
Rtuť: ≤ 0,02 mg/kg
Rezidua pesticidů: v souladu s nařízením EU 396/2005 (screening na 480+ sloučenin)
Aflatoxin B1: < 2,0 ug/kg; celkové aflatoxiny: ≤ 4,0 ug/kg
Mikrobiologické limity:
Celkový počet aerobních ploten: ≤ 50 000 CFU/g (velkoobchodní tolerance; nižší limity jsou k dispozici pro použití k přímé spotřebě)
Kvasinky a plísně: ≤ 500 CFU/g
E. coli : negativní v 10g
Salmonella : negativní v 25g
Sušené bobule goji se sklízejí jednou ročně v Ningxia, obvykle od konce července do poloviny září. Velkoobchodní trh zažívá odlišné cenové cykly:
Období sklizně (září – říjen): Ceny jsou nejnižší, protože na trh vstupuje nová plodina. Průměrná cena FOB Yinchuan za bobule třídy B v září 2023 byla 7,60 USD/kg ve srovnání s 6,90 USD/kg v září 2022 (meziroční nárůst o 10,1 % kvůli vyšším nákladům na hnojiva).
Střední sezóna (listopad – únor): Ceny rostou o 12 – 18 % s tím, jak se sklady plní a exportéři začínají expedovat. Kvalita je v tomto období nejkonzistentnější, obsah vlhkosti se stabilizuje po 1 – 2 měsících úpravy skladu.
Mimo sezónu (březen – srpen): Ceny vrcholí, obvykle 20 – 35 % nad cenami sklizně, kvůli omezeným zásobám z předchozího roku. V březnu 2024 se bobule třídy B prodávaly za 10,20 USD/kg FOB, což je 34% prémie oproti září 2023.
Strategie velkoobchodních smluv: Kupující, kteří se zavazují k ročním objemům 10 metrických tun nebo častěji, podepisují v červenci smlouvy před sklizní a zablokují cenu založenou na průměru Ningxia Goji Exchange (NGE) od prvních dvou týdnů v září, se zálohou 10 – 15 %. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. nabízí tuto strukturu s doložkou o úpravě ceny: pokud je zářijový průměr o více než 8 % vyšší než smluvní základní cena, kupující má možnost zrušit bez sankcí.
Způsob sušení používaný ve velkovýrobě výrazně ovlivňuje výslednou kvalitu a velkoobchodní cenu. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. provozuje tři sušící linky s různými schopnostmi:
Sušení na slunci (tradiční):
Zpracování: bobule rozložené na bambusových rohožích po dobu 7 – 14 dní, 2x denně obracené
Konečná vlhkost: 13 – 15 %
Retence polysacharidů: 62 – 70 %
Barva: tmavší červená, mírně vrásčitý vzhled
Index nákladů: 1,0 (základní hodnota)
Velkoobchodní podíl: 15 % objemu (klesající kvůli nestálé kvalitě)
Sušení v horkovzdušném tunelu (průmyslové):
Zpracování: 60 – 70 °C nucený vzduch po dobu 10 – 14 hodin
Konečná vlhkost: 11 – 12,5 %
Retence polysacharidů: 74 – 80 %
Barva: jednotná oranžovo-červená, baculatý vzhled
Index nákladů: 1,3
Velkoobchodní podíl: 62 % objemu (nejběžnější)
Vakuové pásové sušení:
Proces: 50 °C, vakuum –85 kPa, 6 – 8 hodin
Konečná vlhkost: 10 – 11,5 %
Retence polysacharidů: 86 – 90 %
Barva: jasně červená, plně kyprá
Index nákladů: 2,0
Velkoobchodní podíl: 18 % objemu
Sušení mrazem:
Proces: –40 °C až –50 °C primární, 25 °C sekundární
Konečná vlhkost: 4 – 6 %
Retence polysacharidů: 92 – 95 %
Barva: jasně červená, houbovitá textura (není vhodná pro všechny aplikace)
Index nákladů: 3,5 – 4,0
Velkoobchodní podíl: 5 % (pouze pro speciální nutraceutické použití)
Většině velkoobchodních kupujících poskytují bobule sušené horkým vzduchem v tunelu (třída B nebo třída A) nejlepší poměr ceny a kvality, s adekvátní retencí polysacharidů a konzistentním vzhledem pro zpracování potravin.

Plody goji jsou baleny tak, aby byly chráněny před vlhkostí a rozdrcením během přepravy. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. nabízí následující možnosti:
| Typ balení | Čistá hmotnost | Zábrana proti vlhkosti | Schopnost stohování | Cena za kg | Vhodnost |
|---|---|---|---|---|---|
| Vnitřní PE vložka + kraftový papírový sáček | 10 kg | mírný | 8 sáčků na vrstvu | + 0,08 $ | Míchání v malém měřítku |
| Hliníkový fóliový sáček + karton | 10 kg | vysoký | 12 kartonů na paletě | + 0,25 $ | Připraveno pro prémiový maloobchod |
| Vícestěnný papírový sáček s PE vložkou | 25 kg | vysoký | 40 pytlů na paletě | + 0,12 USD | Standardní export |
| Biaxiálně orientovaný PP sáček s vnitřní vložkou | 25 kg | vysoký | 40 pytlů na paletě | + 0,10 $ | Místa s vysokou vlhkostí |
| Vláknový buben s PE/hliníkovou vložkou | 20 kg | velmi vysoká | 36 sudů na paletě | + 0,30 $ | Dlouhodobé skladování (> 12 měsíců) |
| Bulk bag (FIBC) s PE vložkou | 500 kg | vysoký | 2 pytle na paletě | + 0,05 $ | Průmysloví uživatelé, velké objemy |
Pro námořní přepravu delší než 25 dní společnost Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. doporučuje bubny z vláken nebo sáčky z hliníkové fólie, aby byl obsah vlhkosti pod 13 %. Ve srovnání zásilek z roku 2023 (n=8 kontejnerů do Evropy) dorazily bobule v kraftových pytlích s průměrným zvýšením vlhkosti o 1,8 %, zatímco bobule v sudech z vláken vykázaly po 35 dnech na moři pouze 0,4% nárůst.
Sušené bobule goji skladované ve velkém vyžadují regulaci teploty a vlhkosti, aby se zabránilo krystalizaci cukru (lepkavosti) a degradaci polysacharidů. Na základě 24měsíčních studií stability provedených společností Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd.:
Podmínky skladování a předpokládaná doba použitelnosti (zachování ≥90 % původních polysacharidů):
| Teplota | Relativní vlhkost | Skladovatelnost (měsíce) | Klíčové riziko |
|---|---|---|---|
| 5 °C | 30 % | 36+ | Žádný |
| 15 °C | 45 % | 28 | Žádný |
| 20 °C | 50 % | 20 | Pomalá migrace cukru |
| 25 °C | 60 % | 12 | Lepkavost po 12 měsících |
| 30 °C | 70 % | 6 | Riziko plísně (aw >0,65) |
| 35 °C | 75 % | 3 | Browning (Maillardova reakce) |
Pro hromadné skladování je kritickým parametrem aktivita vody (aw), nejen procento vlhkosti. Plody Goji s vlhkostí ≤ 13 %, ale w > 0,60 vyvinou povrchovou lepivost během 4 měsíců při 25 °C. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. testuje aw pro každou hromadnou šarži a doporučuje aw ≤0,55 pro skladování delší než 12 měsíců.
Praktické pokyny pro skladování pro velkoobchodní sklady:
Palety naskládejte na regály, ne přímo na podlahu, abyste zabránili nasávání vlhkosti z betonu.
Mezi paletami a stěnami ponechejte 30 – 50 cm volného prostoru pro cirkulaci vzduchu.
V prostředí s vysokou vlhkostí (>65 % RH) používejte sáčky s vysoušedlem (silikagel, 200 g na paletu).
Rotace zásob: první dovnitř, první ven (FIFO) s měsíčním vzorkováním nejstarší šarže.
Na základě interní cenové databáze Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. (2018–2024) jsou pro velkoobchodní kupující relevantní následující údaje o trendech:
| Rok | Průměrná cena třídy B (USD/kg, FOB Tianjin) | Meziroční změna | Klíčový řidič |
|---|---|---|---|
| 2018 | 6,80 $ | – | Normální sklizeň |
| 2019 | 7,20 $ | +5,9 % | Zvýšená poptávka v EU |
| 2020 | 7,90 $ | +9,7 % | Narušení dodavatelského řetězce COVID |
| 2021 | 8,50 $ | +7,6 % | Náklady na dopravu se zvyšují |
| 2022 | 8,90 $ | +4,7 % | Inflace cen hnojiv |
| 2023 | 9,40 $ | +5,6 % | Snížená plocha Ningxia (−3 %) |
| 2024 (předpověď) | 9,80 – 10,20 USD | +4 – 8 % | Zvýšení mzdových nákladů, omezení vody |
Velkoobchodní kupující podepisující 12měsíční smlouvy v roce 2024 by měli počítat s cenovým rozpětím 9,50 – 10,50 $/kg pro třídu B, s třídou A ve výši 12,80 – 14,20 $/kg (28 – 35 % prémie). Hromadné slevy začínají na 5 metrických tunách (sleva 3 %), 10 metrických tunách (sleva 6 %) a 25 metrických tunách (sleva 9 %) za podmínky FOB Tianjin.
Pro hromadné velkoobchodní objednávky je typická přepravní logistika následující:
Exportní porty: Tianjin (nejběžnější), Qingdao nebo Shanghai. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. používá Tianjin pro 85 % zásilek díky přímým trasám kamionů z Yinchuanu (1 150 km, 16 – 18 hodin).
Načítání kontejneru:
Standardní 20 stop: 10 – 11 metrických tun (400 – 440 pytlů po 25 kg)
Standardní 40 stop: 22 – 24 metrických tun (880 – 960 pytlů)
40 stop vysoká kostka: 24 – 26 metrických tun (960 – 1 040 pytlů)
Dodací lhůty:
Potvrzení objednávky do výroby: 3 – 5 dní
Výroba (sušení, třídění, balení): 10 – 15 dní pro standardní třídu B; 18 – 25 dní pro stupeň A nebo vakuově vysušené
Vnitrozemská doprava do Tianjinu: 2 – 3 dny
Exportní celní odbavení: 2 – 5 dní (proměnné)
Celkem ze závodu do FOB: 17 – 28 dní
Pro urgentní objednávky (<15 dní) udržuje Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. strategickou vyrovnávací zásobu 150 metrických tun třídy B a 80 metrických tun třídy A ve svém skladu Yinchuan, což umožňuje odeslání až 50 metrických tun ve stejný týden.
Před odesláním společnost Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. provádí u každé hromadné šarže následující testy (plán vzorkování: ISO 2859‑1, AQL 1.5):
| Testovací | frekvence | Metoda | Kritéria přijetí |
|---|---|---|---|
| Vlhkost | Každá šarže (n=5 vzorků) | Trouba Karl Fischer (105 °C, 4h) | ≤13,0 % |
| Polysacharidy | Každá šarže (n=3 vzorky) | Kyselina fenol-sírová | ≥15,0 % (stupeň B) |
| Berry počítat | Každá šarže (n=3 vzorky × 50 g) | Ruční počítání | Stanovený rozsah jakosti |
| Cizí látka | Každá šarže (n=3 vzorky × 100 g) | Vizuální třídění | ≤0,5 % |
| Pesticidy | Měsíční složený (všechny šarže) | LC-MS/MS / GC-MS/MS | V souladu s EU MRL |
| Těžké kovy | Měsíční kompozit | ICP-MS | V mezích |
| Mikrobiologie | Týdně (n=3 loty) | FDA BAM | V mezích |
Testování třetí stranou (SGS nebo Eurofins) se provádí na žádost kupujícího, přičemž náklady na testování nese kupující, pokud není dohodnuto jinak.
Velkoobchodní kus kustovnice goji je komoditní trh, kde bobule třídy B (350–450 na 50 g) sušených horkým vzduchem v tunelu představují nejhospodárnější možnost pro většinu průmyslových aplikací, s velkoobchodními cenami od 9,50 do 10,50 USD/kg FOB Tianjin (předpověď pro rok 2024). Kupující by měli ve smlouvách o dodávkách specifikovat vlhkost (≤13 %), obsah polysacharidů (≥15 % pro třídu B) a shodu s pesticidy (EU 396/2005). Sezónní nákup během sklizně září až říjen snižuje náklady o 15 – 30 % ve srovnání s mimosezónními nákupy. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. nabízí vertikálně integrované velkoobchodní dodávky s plnou sledovatelností, více možnostmi sušení a balením přizpůsobeným délce námořní přepravy. Roční smlouvy na 10+ metrických tun mají nárok na množstevní slevy a zablokování ceny před sklizní.