Toplu Goji meyveleri, kurutulmuş Lycium barbarum meyvelerinin gıda üreticileri, takviye üreticileri, çay karıştırıcıları, atıştırmalık markaları ve içerik distribütörleri için genellikle nakliye başına 100 kilogramdan başlayarak büyük miktarlarda ticari olarak satın alınmasını ifade eder. Perakende veya küçük partili satın almanın aksine toplu toptan satış, birincil satın alma ölçütü olarak tedarik zinciri verimliliğine, metrik tonluk partiler arasında tutarlı kaliteye ve kilogram başına maliyete odaklanır.
Kurutulmuş goji meyveleri için küresel toptan satış pazarı 2023 yılında 58.000 mt'u aştı ve bunların yaklaşık %82'si Çin'in Ningxia Hui Özerk Bölgesi, Gansu ve Sincan eyaletlerinden geliyor (Çin Gümrük İstatistikleri, 2023). Ningxia eyaleti tek başına yıllık ortalama 26.000 mt kurutulmuş meyve üretimiyle toplam üretimin %45'ini oluşturuyor. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd., dikey olarak entegre bir toptancı olarak faaliyet göstermekte olup, şirkete ait 380 hektarlık çiftliklerden meyve tedarikini yönetmekte ve yıllık 1.800 metrik ton kurutulmuş meyve toptan satış kapasitesi ile 200'den fazla yerel yetiştiriciyle sözleşme yapmaktadır.
Toptan goji meyveleri boyuta, renge, nem içeriğine ve yabancı madde toleransına göre sınıflandırılır. 50 gramdaki tane sayısını temel alan endüstri standardı sınıflandırma sistemi, tane büyüklüğü ve piyasa fiyatı ile doğrudan ilişkilidir:
| Sınıf Sayısı | 50 g başına | Tane çapı (mm) | Tipik kullanım | Fiyat endeksi* |
|---|---|---|---|---|
| Prim (A Sınıfı) | 200 – 280 | 1.8 – 2.4 | Atıştırmalıklar, birinci sınıf çay karışımları | 1.00 |
| Standart (Sınıf B) | 350 – 450 | 1.4 – 1.8 | Gıda işleme, tahıl katkıları | 0,72 – 0,78 |
| Endüstriyel (Sınıf C) | 500 – 650 | 1.0 – 1.4 | Meyve suyu konsantreleri, toz öğütme | 0,50 – 0,58 |
| İşleme (Sınıf D) | 700 – 900 | <1,0 | Ekstraksiyon, evcil hayvan yemi, kompostlama | 0,28 – 0,35 |
*Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd.'nin 2024 toptan satış fiyat listesine dayalı A Sınıfına (indeks = 1,00) göre fiyat endeksi.
Toplu toptan satışlarda, B Sınıfı (350-450 adet) en yaygın olarak ticareti yapılan kalitedir ve tüm toptan satış işlemlerinin yaklaşık %55'ini temsil eder, çünkü çoğu endüstriyel uygulama için maliyet ve görünümü dengeler. A Sınıfı toptan satış hacminin %18'ini oluşturur ve öncelikle birinci sınıf atıştırmalıklar ve üst düzey çay karışımlarına yöneliktir.
Goji berry toptan toplu satın alırken, alıcılar tedarik sözleşmesinde aşağıdaki parametreleri belirtmelidir. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. her Analiz Sertifikasında (CoA) bunları standart olarak sağlar:
Fiziksel özellikler:
Nem içeriği: ≤ %13,0 (ISO 6540:1980 yöntemi)
Yabancı madde: ≤ %0,5 (taş, cam, metal yok; saplar ve yapraklar yabancı madde olarak sayılır)
Arızalı meyveler (koyulaşmış, buruşmuş, böceklerden zarar görmüş): ağırlıkça ≤ %5,0
Renk: tekdüze turuncu-kırmızı, çapı 2 mm'yi aşan siyah veya kahverengi lekeler yok
Sap ayırma verimliliği: ≥ %98 (kalikslerin ve sapların ağırlığının %2'sinden az)
Kimyasal özellikler (100g kuru bazda):
Polisakkaritler (fenol‑sülfürik asit): ≥ 18,0 g (Sınıf A), ≥ 15,0 g (Sınıf B)
Betain (HPLC‑ELSD): ≥ 1,0 g
Zeaksantin dipalmitat (HPLC‑DAD): ≥ 150 mg
Toplam şeker (glikoz + fruktoz): 42 – 52 g
Protein (N × 6,25): 10 – 13 gr
Kirletici limitleri (toptan kabul kriterleri):
Kurşun: ≤ 0,2 mg/kg (AB sınırı 0,2; ABD FDA eylem düzeyi 0,3)
Arsenik: ≤ 0,3 mg/kg
Kadmiyum: ≤ 0,1 mg/kg
Cıva: ≤ 0,02 mg/kg
Pestisit kalıntıları: 396/2005 sayılı AB Düzenlemesi ile uyumlu (480'den fazla bileşiğin taranması)
Aflatoksin B1: ≤ 2,0 µg/kg; toplam aflatoksinler: ≤ 4,0 µg/kg
Mikrobiyolojik sınırlar:
Toplam aerobik plaka sayısı: ≤ 50.000 CFU/g (toptan satış toleransı; yemeye hazır kullanımlar için alt limitler mevcuttur)
Mayalar ve küfler: ≤ 500 CFU/g
E. coli : 10g'de negatif
Salmonella : 25g'de negatif
Kurutulmuş goji meyveleri, Ningxia'da yılda bir kez, genellikle temmuz sonundan eylül ortasına kadar hasat edilir. Toptan satış pazarında farklı fiyat döngüleri yaşanır:
Hasat sezonu (Eylül – Ekim): Pazara yeni mahsuller girdikçe fiyatlar en düşük seviyededir. B Sınıfı meyvelerin ortalama FOB Yinchuan fiyatı, Eylül 2023'te 7,60 $/kg iken, Eylül 2022'deki 6,90 $/kg'dı (yüksek gübre maliyetleri nedeniyle yıllık %10,1 artış).
Sezon ortası (Kasım – Şubat): Depolar dolduğunda ve ihracatçılar sevkiyata başladıkça fiyatlar %12 – 18 artar. Kalite bu dönemde en tutarlıdır; nem içeriği 1-2 aylık depo iklimlendirmesinden sonra sabitlenir.
Sezon dışı (Mart – Ağustos): Önceki yıla ait stokların sınırlı olması nedeniyle fiyatlar genellikle hasat fiyatlarının %20 – 35 üzerinde zirve yapar. Mart 2024'te B Sınıfı meyveler, Eylül 2023'e göre %34'lük bir artışla 10,20 $/kg FOB seviyesinden satıldı.
Toptan satış sözleşmesi stratejisi: Yıllık 10 metrik ton veya daha fazla hacim taahhüt eden alıcılar sıklıkla Temmuz ayında hasat öncesi sözleşmeler imzalayarak, Eylül ayının ilk iki haftasından itibaren Ningxia Goji Borsası (NGE) ortalamasını temel alan bir fiyatı %10-15 depozitoyla sabitliyorlar. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. bu yapıyı bir fiyat ayarlama maddesiyle sunmaktadır: Eylül ortalaması sözleşmeli taban fiyatın %8'inden fazla üzerindeyse, alıcı hiçbir ceza ödemeden iptal etme seçeneğine sahiptir.
Toplu üretimde kullanılan kurutma yöntemi nihai kaliteyi ve toptan satış fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. farklı yeteneklere sahip üç kurutma hattı işletmektedir:
Güneşte kurutma (geleneksel):
İşlem: meyveler 7 – 14 gün boyunca bambu hasırların üzerine yayılır, günde iki kez döndürülür
Nihai nem: %13 – 15
Polisakkarit tutma: %62 – 70
Renk: koyu kırmızı, hafif buruşuk görünüm
Maliyet endeksi: 1,0 (temel)
Toptan satış payı: hacmin %15'i (tutarsız kalite nedeniyle azalıyor)
Sıcak hava tünelinde kurutma (endüstriyel):
Proses: 60 – 70 °C basınçlı hava, 10 – 14 saat
Nihai nem: %11 – 12,5
Polisakkarit tutma: %74 – 80
Renk: tekdüze turuncu-kırmızı, dolgun görünüm
Maliyet endeksi: 1.3
Toptan satış payı: hacmin %62'si (en yaygın)
Vakum bantlı kurutma:
Proses: 50 °C, –85 kPa vakum, 6 – 8 saat
Nihai nem: %10 – 11,5
Polisakkarit tutma: %86 – 90
Renk: parlak kırmızı, tamamen dolgun
Maliyet endeksi: 2.0
Toptan satış payı: hacmin %18'i
Dondurarak kurutma:
Proses: –40 °C ila –50 °C birincil, 25 °C ikincil
Nihai nem: %4 – 6
Polisakkarit tutma: %92 – 95
Renk: parlak kırmızı, süngerimsi doku (tüm uygulamalar için uygun değildir)
Maliyet endeksi: 3,5 – 4,0
Toptan satış payı: %5 (yalnızca özel nutrasötik kullanımlar)
Toptan alıcıların çoğu için, sıcak hava tünelinde kurutulmuş meyveler (Sınıf B veya Sınıf A), yeterli polisakkarit tutma özelliği ve gıda işleme için tutarlı görünüm ile paranın karşılığını en iyi şekilde verir.

Toplu goji berry, nakliye sırasında nemden ve ezilmeden korunacak şekilde paketlenir. Ningxia Pure Goji Biyoloji Technology Co., Ltd. aşağıdaki seçenekleri sunar:
| Ambalaj tipi | Net ağırlık | Nem bariyeri | İstifleme kapasitesi | Kg başına maliyet | Uygunluk |
|---|---|---|---|---|---|
| İç PE astar + kraft kağıt torba | 10 kg | ılıman | Katman başına 8 torba | +0,08$ | Küçük ölçekli karıştırma |
| Alüminyum folyo çanta + karton karton | 10 kg | yüksek | Palet başına 12 karton | +0,25$ | Premium perakende satışa hazır |
| PE astarlı çok duvarlı kağıt torba | 25 kg | yüksek | Palet başına 40 torba | +0,12$ | Standart ihracat |
| İç astarlı çift eksenli yönlendirilmiş PP torba | 25 kg | yüksek | Palet başına 40 torba | +0,10$ | Yüksek nemli yerler |
| PE/alüminyum astarlı fiber tambur | 20 kg | çok yüksek | Palet başına 36 varil | +0,30$ | Uzun süreli depolama (>12 ay) |
| PE astarlı toplu torba (FIBC) | 500 kg | yüksek | Palet başına 2 torba | +0,05$ | Endüstriyel kullanıcılar, büyük hacimler |
25 günü aşan deniz taşımacılığı için Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd., nem içeriğini %13'ün altında tutmak için fiber variller veya alüminyum folyo torbalar önermektedir. 2023 sevkiyat karşılaştırmasında (Avrupa'ya n=8 konteyner), kraft torbalardaki meyveler ortalama %1,8'lik bir nem artışıyla ulaşırken, fiber varillerdeki meyveler denizde 35 gün sonra yalnızca %0,4 artış gösterdi.
Toplu olarak depolanan kurutulmuş goji meyveleri, şeker kristalleşmesini (yapışkanlık) ve polisakkarit bozulmasını önlemek için sıcaklık ve nem kontrolü gerektirir. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. tarafından yürütülen 24 aylık stabilite çalışmalarına dayanmaktadır:
Saklama koşulları ve öngörülen raf ömrü (başlangıçtaki polisakkaritlerin ≥%90'ının korunması):
| Sıcaklık | Bağıl nem | Raf ömrü (ay) | Önemli risk |
|---|---|---|---|
| 5 °C | %30 | 36+ | Hiçbiri |
| 15 °C | %45 | 28 | Hiçbiri |
| 20 °C | %50 | 20 | Yavaş şeker geçişi |
| 25 °C | %60 | 12 | 12 ay sonra yapışkanlık |
| 30 °C | %70 | 6 | Küf riski (aw >0,65) |
| 35 °C | %75 | 3 | Esmerleşme (Maillard reaksiyonu) |
Toplu depolama için kritik parametre yalnızca nem yüzdesi değil, su aktivitesidir (aw). Nemi ≤%13 fakat aw >0,60 olan Goji meyveleri, 25 °C'de 4 ay içinde yüzey yapışkanlığı geliştirecektir. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. her toplu parti için aw testi yapar ve 12 ayı aşan depolama için aw ≤0,55 değerini önerir.
Toptan satış depoları için pratik depolama kuralları:
Betondan nem emilimini önlemek için paletleri doğrudan zemine değil raflara istifleyin.
Hava sirkülasyonu için paletler ile duvarlar arasında 30 – 50 cm boşluk bırakın.
Yüksek nemli ortamlarda (>%65 bağıl nem) kurutucu paketler (silis jel, palet başına 200 g) kullanın.
Stok rotasyonu: en eski partiden aylık numune alınmasıyla ilk giren ilk çıkar (FIFO).
Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd.'nin dahili fiyatlandırma veritabanına (2018–2024) dayanarak, aşağıdaki trend verileri toptan alıcılar için geçerlidir:
| Yıllık | Ortalama B Sınıfı fiyat (USD/kg, FOB Tianjin) | Yıllık değişim | Temel etken |
|---|---|---|---|
| 2018 | 6,80$ | – | Normal hasat |
| 2019 | 7,20$ | +%5,9 | Artan AB talebi |
| 2020 | 7,90$ | +%9,7 | COVID tedarik zinciri kesintileri |
| 2021 | 8,50$ | +%7,6 | Nakliye maliyeti artar |
| 2022 | 8,90$ | +%4,7 | Gübre fiyat enflasyonu |
| 2023 | 9,40$ | +%5,6 | Azaltılmış Ningxia alanı (%-3) |
| 2024 (tahmin) | 9,80 ABD Doları – 10,20 ABD Doları | +4 – 8 % | İşgücü maliyeti artışı, su kısıtlamaları |
2024 yılında 12 aylık sözleşme imzalayan toptan alıcılar, B Sınıfı için 9,50 – 10,50 ABD Doları/kg, A Sınıfı için ise 12,80 – 14,20 ABD Doları/kg (%28 – 35 prim) fiyat aralığına bütçe ayırmalıdır. FOB Tianjin koşulları için toplu indirimler 5 metrik tondan (%3 indirim), 10 metrik tondan (%6 indirim) ve 25 metrik tondan (%9 indirim) başlıyor.
Toplu toptan siparişler için tipik nakliye lojistiği aşağıdaki gibidir:
İhracat limanları: Tianjin (en yaygın olanı), Qingdao veya Şanghay. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd., Yinchuan'dan doğrudan kamyon rotaları nedeniyle (1.150 km, 16 – 18 saat) gönderilerin %85'i için Tianjin'i kullanıyor.
Konteyner yükleme:
20 ft standart: 10 – 11 metrik ton (25 kg'da 400 – 440 torba)
40 ft standart: 22 – 24 metrik ton (880 – 960 torba)
40 ft yüksek küp: 24 – 26 metrik ton (960 – 1.040 torba)
Teslim süreleri:
Üretime sipariş onayı: 3 – 5 gün
Üretim (kurutma, sınıflandırma, paketleme): Standart Sınıf B için 10 – 15 gün; A Sınıfı veya vakumla kurutulmuş için 18 – 25 gün
Tianjin'e iç ulaşım: 2 – 3 gün
İhracat gümrükleme: 2 – 5 gün (değişken)
Fabrikadan FOB'a Toplam: 17 – 28 gün
Acil siparişler (<15 gün) için Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd., Yinchuan deposunda 150 metrik ton Sınıf B ve 80 metrik ton Sınıf A'dan oluşan stratejik bir tampon stok bulundurur ve 50 metrik tona kadar aynı hafta sevkiyatına olanak tanır.
Sevkiyattan önce, Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. her toplu partide aşağıdaki testleri gerçekleştirir (numune alma planı: ISO 2859‑1, AQL 1.5):
| Test | Sıklığı | Yöntemi | Kabul kriterleri |
|---|---|---|---|
| Nem | Her lotta (n=5 numune) | Karl Fischer fırını (105 °C, 4 saat) | ≤13,0 % |
| Polisakkaritler | Her lotta (n=3 numune) | Fenol-sülfürik asit | ≥15,0 % (Sınıf B) |
| Berry sayısı | Her parti (n=3 numune × 50g) | Manuel sayma | Belirtilen derece aralığı |
| Yabancı madde | Her parti (n=3 numune × 100g) | Görsel sıralama | ≤%0,5 |
| Pestisitler | Aylık bileşik (tüm partiler) | LC‑MS/MS / GC‑MS/MS | AB MRL ile uyumlu |
| Ağır metaller | Aylık bileşik | ICP‑MS | Sınırlar dahilinde |
| Mikrobiyoloji | Haftalık (n=3 lot) | FDA BAM'ı | Sınırlar dahilinde |
Üçüncü taraf testleri (SGS veya Eurofins), aksi kararlaştırılmadıkça, test masrafları alıcıya ait olmak üzere, alıcının talebi üzerine düzenlenir.
Toptan toptan goji meyveleri, B Sınıfı (50 g başına 350-450 adet) sıcak hava tünelinde kurutulmuş meyvelerin çoğu endüstriyel uygulama için en uygun maliyetli seçeneği temsil ettiği, toptan fiyatlarının kg FOB Tianjin (2024 tahmini) arasında 9,50 ila 10,50 ABD Doları arasında değiştiği emtia bazlı bir pazardır. Alıcılar tedarik sözleşmelerinde nem (≤%13), polisakkarit içeriğini (Sınıf B için ≥%15) ve pestisit uyumluluğunu (AB 396/2005) belirtmelidir. Eylül-Ekim hasat dönemindeki sezonluk satın alma, sezon dışı satın almalara kıyasla maliyetleri %15 – 30 oranında azaltır. Ningxia Pure Goji Biology Technology Co., Ltd. tam izlenebilirlik, çoklu kurutma seçenekleri ve deniz taşımacılığı süresine göre özelleştirilmiş ambalajlama ile dikey olarak entegre toptan tedarik sunmaktadır. 10'dan fazla metrik tonluk yıllık sözleşmeler, hacim indirimleri ve hasat öncesi fiyat kilitleme için uygundur.